Lekarstwa

Apteki internetowe – tanie, ale czy zawsze legalne?

Artykuł ten jest zalążkiem opowieści o początkach farmacji internetowej w Polsce.

Biznes farmaceutyczny jest jednym z najbardziej dochodowych na świecie, dlatego też nie dziwi fakt, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otwieranie aptek w Internecie.

Apteki internetowe rozpoczęły swoje funkcjonowanie w Polsce pod koniec ubiegłego dziesięciolecia. Polska jako jeden z niewielu krajów dopuszczał wysyłkową sprzedaż leków, dlatego też nie posiadaliśmy odpowiedniego doświadczenia, które pozwalałoby uregulować prawnie tego typu działalność.

Początki były więc bardzo trudne, co wykorzystywali głownie oszuści oferując w Internecie leki, które w rzeczywistości miały niewiele wspólnego ze specyfikami, które nabywamy w aptekach stacjonarnych. Wiązało się to z wieloma mniejszymi i większymi aferami, które skutecznie zraziły do wirtualnego biznesu farmaceutycznego większość ludzi. Fala oszustw, komplikacji związanych z wykorzystywaniem i przyjmowaniem szkodliwych środków, przełożyła się na znaczny spadek zaufania konsumentów.

Na szczęście wraz z upływem czasu i rozwojem Internetu, który przecież stale postępuje, w branży e-farmaceutycznej wiele się zmieniło. Obecnie apteki internetowe to doskonałe odpowiedniki swoich stacjonarnych oddziałów. Dzięki istnieniu dużej konkurencji w samym Internecie, właściciele aptek muszą dbać o jakość obsługi klientów, jakość produktów i o ceny.

Każda tania apteka, która chce mieć klientów, nie może ograniczać się do kolejnej obniżki cen, ale musi przede wszystkim zadbać o doskonałą obsługę sprzedażową. Ta wiąże się z rzetelnym opisem każdego produktu, atrakcyjną ceną wysyłki i warunkami dostawy, które gwarantują, że towar który do nas dotrze, będzie nadawał się do wykorzystania. Nie można pozwolić sobie na odstępstwa od normy, bo błyskawicznie spotkają się one z falą negatywnych opinii na forach internetowych i specjalnych portalach i serwisach opiniotwórczych. Dlatego też wirtualna farmaceutyka wydaje się mieć przed sobą bardzo obiecującą przyszłość.