Ból głowy jako reakcja na różne choroby

Bóle głowy bardzo często towarzyszą wielu różnym chorobom. Ciężko jest na ich podstawie postawić odpowiednią diagnozę, jednakże w chwili, w której łączy się je z innymi przejawami schorzenia – łatwo jest się domyślić, na co choruje dana osoba.

Ból głowy to nie zawsze migrena, nawet jeżeli wydaje nam się wystarczająco silny. Jego przyczyn może być naprawdę wiele – na przykład choroby związane z narządami zmysłu wzroku oraz słuchu, a także nadciśnienie tętnicze oraz różne choroby reumatyczne. Spójrzmy na to, co występuje najpowszechniej – czyli wszelakie bóle głowy, jakie pojawiają się w wyniku różnych chorób oczu.

Kiedy ból to nie migrena?

Ostry napad jaskry przejawia się bardzo silnymi, świdrującymi bólami głowy, w którego obrębie znajduje się samo oko, oczodół, a w chwili naprawdę intensywnego ataku – nawet połowa głowy. Pojawiają się także objawy kojarzące się z aurą poprzedzającą migrenę, takie jak światłowstręt, łzawienie, przekrwienie naczyń spojówki, upośledzenie widzenia. To właśnie nieuchronnie postępujący zanik zdolności widzenia jest tutaj najważniejszym kryterium.

W przypadku aury jest bowiem ta różnica, że wszelakie zaburzenia widzenia bardzo szybko ustępują i nigdy nie mają charakteru trwałego. Jaskra przewlekła objawia się nieco inaczej – przede wszystkim ból nie jest taki silny i pacjenci sami mają świadomość, że to czego doświadczają najprawdopodobniej migreną nie jest. Ból pojawia się o poranku, natomiast wieczorem jest raczej słaby albo w ogóle nie występuje. Bóle głowy mogą także towarzyszyć wadom wzroku – przede wszystkim astygmatyzmu oraz nadwzroczności.

Osoby cierpiące na takie bóle przede wszystkim doświadczają ich z dużą regularnością i mają wrażenie, jakoby ich głowa była bardziej „ciężka” niż zwykle.

Kiedy dolegliwości się nasilają?

Nasilenie dolegliwości pojawia się wówczas, kiedy jesteśmy zmęczeni, a oczy pieką (co może być związane na przykład ze zbyt długim noszeniem soczewek kontaktowych). Bóle mogą nawiedzić pacjenta cierpiącego na zapalenia tęczówki oraz ciała rzęskowego.

Related Posts