Dietetyka

Dziecko nie chce jeść, co robić?

Brak apetytu to sytuacja, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Sami jej niejednokrotnie doświadczyliśmy, mówiąc wprost – nie chce mi się jeść. Oczywiście może to się zdarzyć każdemu, jednak brak apetytu u dziecka to sytuacja zgoła odmienna. Bardzo często jest to sytuacja ciągła. Dziecko nie chce jeść lub konsekwentnie odmawia spożywania niektórych pokarmów. Najczęściej są to akurat pokarmy, które są dla niego ważne. Pokarmy, które są uznawane za zdrowe lub bardzo zdrowie.

Każdy rodzic doświadczył takiego problemu jak brak apetytu u dziecka

Bez wątpienia jest to nie tyle problem, co raczej mały kłopot. Apetyt może jest tu sprawą drugorzędną, ale dziecko, które nie chce jeść, naraża się na brak potrzebnych do wzrostu składników odżywczych. Nie jedzą pokarmów, które zawierają witaminy i minerały a więc nie mają ich zbyt wiele. Stąd tylko krok do poważnych schorzeń.

Jak temu zaradzić?

Brak apetytu u dziecka to sytuacja, której nie można bagatelizować. Oczywiście można jej zaradzić przyrządzając posiłki, które dziecku będą smakować, jednak nie zawsze udaje się to zrobić. Wiele dzieci bardzo mało rzeczy je chętnie. Oczywiście informacja ta nie dotyczy dziecięcych przysmaków – słodyczy, chipsów i tego typu rzeczy.

Z brakiem apetytu na szczęście można walczyć

Przede wszystkim, warto wprowadzić w życiu regularność posiłków. O równych porach, zawsze pyszne, pachnące. To można zrobić. Oczywiście to nie załatwi sprawy do końca, ważne jest jeszcze jedno – nie pozwalać dzieciom na podjadanie miedzy posiłkami. Często zdarza się bowiem, że dziecko nie je ponieważ jest po prostu najedzone czy też nasycone. Słodkie napoje i inne drobiazgi mogą na tyle nasycić, że dziecko nie będzie chciało niczego jeść, jednak z reguły jest to puste jedzenie i picie.Apetyt można również poprawić, podając dziecku odpowiednie multiwitaminy. Istnieją specjalne preparaty na pobudzenie apetytu i można śmiało z nich korzystać. Fajnym sposobem jest również suplementacja – dziecku w tym momencie dostarcza się wielu witamin i minerałów, które poprawiając prace organizmu, mogą zwiększyć metabolizm więc spowodować, że dziecko zyska apetyt.Ważne jest jeszcze by sprawdzić czy brak apetytu nie jest związany z chorobami. Jednym słowem – trzeba się postarać, by dziecko zyskało apetyt. To jest niezbędne dla zdrowia. Istotne również dla wzmocnienia jego odporności. Dzieci niedożywione lub jedzące nieodpowiednie rzeczy, z pewnością nie będą tak zdrowe, tak odporne na choroby jak dziecko dobrze odżywione. Warto o tym pamiętać.