Zdrowie

Jakie jedzenie podawać przeziębionemu dziecku?

Gdy występuje przeziębienie u dziecka staramy się, aby dieta naszego maluszka dostarczyła mu składników, które pomogą w walce infekcją, wzmacniając organizm i regenerując siły. Ważne, aby produkty miały odpowiednią temperaturę. W leczeniu dziecięcego przeziębienia, istotną rolę odgrywają płyny, które przyczyniają się do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny, nawilżenia śluzówki nosa oraz uzupełnienia braku płynów wynikłego z pocenia się.

Ciepłe pokarmy wspierające walkę z katarem

Rozgrzewające działanie zup, a przede wszystkim rosołu pomoże jako pierwszy środek walki z przeziębieniem. Zawiera dużo witamin oraz cysteinę – aminokwas, który pomaga w odkrztuszaniu zalęgającej w drogach oddechowych wydzieliny. Innym napojem pomocny w łagodzeniu objawów przeziębienia jest herbata, najlepiej wzbogacona łyżką miodu. Aby składniki zawarte w tym bakteriobójczym płynie były skuteczne, najlepiej jest rozpuszczać miód w ciepłej, lecz nie gorącej herbacie. Najlepszy miodem w walce z przeziębieniem jest lipowa odmiana, która pobudza organizm do pozbycia się wydzieliny.

Wysoce korzystne działanie w walce z infekcjami wykazuje dynia, ze względu na dużą zawartość witamin. Dynia to nie tylko źródło witaminy A oraz kwasu foliowego, lecz również lekkostrawne pożywienie, które nie przeciąża chorego organizmu. Jeżeli w wyniku przeziębienia nasze dziecko nie chce spać możemy podać mu ciasteczka owsiane. Taka przekąska wywoła senność, a do tego pomoże złagodzić symptomy przeziębienia.

Szukając produktu idealnego na katar, warto zainteresować się działaniem kaszy jaglanej na młody organizm. Kasza jest pożywna, nie podrażania gardła w trakcie przełykania, a dodatkowo pomaga osuszyć drogi oddechowe.

Z kolei składniki zawarte w czosnku pomagają wyleczyć przeziębienie u dziecka, poprzez właściwości zwalczającej czynniki chorobotwórcze oraz składniki pomoce w odbudowaniu flory bakteryjnej.  Te naturalne sposoby na walkę z infekcjami są najlepszą metodą, jeśli nie chcemy niszczyć odporności dziecka stosując antybiotyki.