Zdrowie

Problemy z chrapaniem

laryngologia

Mniej więcej trzydzieści procent Polaków chrapie. Nie każde chrapanie jest związane z problemami medycznymi, chociaż w każdym przypadku warto zwrócić się po merytoryczne wskazówki do laryngologa. Chrapanie, co ciekawe nie przeszkadza zupełnie chrapiącemu, ale przede wszystkim innym domownikom. I z tego powodu właśnie należy pytać bliskich o ten problem. Niektóre osoby chrapią chorobowo przez całe życie, a nawet o tym nie wiedzą, bo rodzina ze względu na źle rozumianą sympatię w ogóle nie porusza tematu.

Chrapanie jest zawsze niekorzystne

badanie-sluchu

 Chrapanie pojawia się, gdy górne drogi oddechowe nie są całkowicie zamknięte. Wtedy następuje wibracja części gardła środkowego. Chrapanie pojawia się z bardzo różnych przyczyn. Praktycznie zawsze chrapie się po spożyciu dużych ilości alkoholu ze względu na maksymalne rozluźnienie mięśni gardła. Genetyczne uwarunkowania są niezwykle rzadkie i raczej należy je analizować w ostateczności. Dobrze jest razem z laryngologiem przeanalizować dotychczas brane leki i inne środki farmakologiczne. Niektóre z nich mają działanie powodujące bardzo mocne chrapanie. Laryngolog oceni dodatkowo, czy chrapanie faktycznie ci zagraża i czy nie przyda się prosty zabieg eliminujący kłopot. Pracuj również nad swoją wagą. Przy nadwadze chrapanie potrafi zagrozić realnie zdrowiu lub nawet życiu (cykliczne niedotlenienie, uczucie zatykania się).

Leczenie chrapania zacznij od wizyty u profesjonalnego laryngologa

Laryngolodzy zalecają standardowo wywietrzenie sypialni przed pójściem spać. Chodzi o to, aby stworzyć nieco wilgotniejszy klimat w pomieszczeniu. Bardzo dobrze na chrapanie działają, tzw. chrapacze (nakładki) na nos, a także nawilżacze powietrza. Chrapanie warto diagnozować, ponieważ osoby z taką przypadłością bardzo często nie mogą się normalnie wyspać. Odczuwają wzrost ciśnienia, a także brak odpowiedniego dotlenienia, co przekłada się na ogólne osłabienie organizmu. Zgłoś się zatem do laryngologa, bo to się po prostu we wskazanym przypadku bardzo opłaca.