Problemy z moczeniem u dzieci

Kontrolowanie procesów fizjologicznych należy do pierwszych czynności, jakie powinno opanować dziecko po urodzeniu. Po odruchu ssania i nauce siedzenia przychodzi czas na przyzwyczajanie malucha do nocnika. Jeśli rozwój dziecka jest prawidłowy to zaraz po opanowaniu umiejętności siedzenia można przyzwyczajać go do nocnika.

Oczywiście nic nie przychodzi od razu, bo maluch jeszcze nie rozumie tego, czego od niego żądają rodzice, więc nauka odbywa się też na zasadzie wypracowywania odruchu. Pomocne bywają różnego typu gadżety takie, jak grające nocniczki, które uruchamiają melodyjkę, kiedy maluch napełni zmoczy dno nocnika.

Nagrody tak, kary nie

Wielu rodziców niecierpliwych, że dziecko zbyt opornie poznaje zasadę załatwiania się na nocnik stosuje różnego typu kary, warto jednak uzmysłowić sobie, że nie stawiamy zadania, którego dziecko może się nauczyć, bo ono jeszcze nie wie, na czym to polega. Ukarać można za coś, co zostało świadomie zrobione źle, wbrew zasadom, a skąd maluch ma wiedzieć, że właśnie postąpił niewłaściwie? Karanie za coś, czego dziecko nie rozumie zaowocuje najczęściej strachem, który będzie się wiązał z widokiem nocnika. Efektem może być całkowita blokada i problemy z oddawaniem moczu w ogóle. Konsekwencje takiego stanu są poważne i niekiedy wymagają nawet pomocy chirurgicznej.

Prawidłowy rozwój dziecka nie jest jednakowy u każdego i nie można wzorować się przykładami dzieci sąsiadów czy rodziny. Lepszym efektem będzie nagradzanie, chwalenie i pokazywanie korzyści z prawidłowej reakcji.

Moczenie w nocy

O ile opanowanie czynności fizjologicznych w dzień jest w miarę proste i następuje dość szybko o tyle moczenie nocne bywa znacznie większym problemem. Prawidłowy rozwój dziecka pozwala nawet na moczenie się w łóżko do 6 roku życia. Dopiero po tym okresie konieczna jest konsultacja lekarska i sprawdzenie, czy problem ma podłoże fizjologiczne czy psychiczne. Nawet, kiedy dziecko już wstaje w nocy do toalety może się zdarzyć, że zmoczy pościel.

Nie wolno wówczas karać go za taki wypadek. Wsparciem jest też odpowiednie postępowanie, niepodawanie dziecku napojów przed snem, budzenie o określonej godzinie do toalety i stwarzanie atmosfery życzliwości.

Related Posts