Przyczyny powstawania nadżerek pochwy

Choroby i infekcje układu rozrodczego kobiety mogą doprowadzić do powstania nadżerki. Nadżerka to przede wszystkim zmiana chorobowa w układzie rozrodczym kobiety. Przybiera ona najczęściej postać czerwonych plamek, przypominających małą ranę lub podrażnienie. Istnieje wiele przyczyn dla jakich powstaje nadżerka w układzie rozrodczym kobiety.

Jakie warunki sprzyjają powstawaniom nadżerek

Najczęstszą przyczyną są przede wszystkim różnego rodzaju infekcje wirusowe a także grzybicze. Poza tym niewłaściwa higiena sfer intymnych może doprowadzić do powstania nadżerki. Zmiana chorobowa na szyjce macicy jest także efektem urazu mechanicznego, poronionej ciąży lub  źle dobranej antykoncepcji.

Wszystkie te czynniki mogą mieć bardzo duży wpływ na zmiany w organizmie kobiety.

Rodzaje i odmiany zwyrodnienia nabłonka pochwy

Nadżerka może powstać w postaci właściwej. Jest to najczęściej spotykana odmiana tej choroby. Ma ona miejsce gdy kobieta często zmienia partnerów seksualnych lub powstaje w wyniku urazu mechanicznego.

Postać rzekoma nadżerki, powstaje samoistnie w skutek infekcji bakteryjnych nabłonka wyścielającego szyjkę macicy. To właśnie w nim powstaje zmiana gruczołowa. Nie wymaga ona specjalnego leczenia ponieważ najczęściej sama znika.

Nadżerka występuje też w postaci wrodzonej, czyli w postaci stałego zaczerwienienia szyjki macicy. Nadżerka nie może być przez nas bagatelizowana. Jeśli w badaniach została ona wykryta to koniecznie należy się jej pozbyć.

Jak likwiduje się nadżerki?

Może ją usunąć lekarz przeprowadzając bardzo krótki i bezbolesny zabieg. Nie ma konieczności poddawania się temu zabiegowi ponieważ możliwe jest jej wyleczenie przez stosowanie odpowiednich leków, jakie zaleci lekarz ginekolog.

Kiedy poddajemy się zabiegowi usunięcia nadżerki, konieczne jest aby stosować leki jakie zaleci nam lekarz, a także zaniechanie współżycia na jakiś czas. Niestety żadna metoda usunięcia nadżerki nie daje trwałego efektu i nadżerka może pojawić się po jakimś czasie ponownie. Nie można jej jednak bagatelizować ponieważ nie leczona może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Related Posts