Sposoby na białe zęby

Posiadanie pięknego uśmiechu to nie tylko zęby zdrowe, bez próchnicy, ubytków czy właściwej ich ilości. To także ich estetyka w zakresie odpowiedniego kształtu, tego czy są proste, bez osadów z kamienia oraz w zakresie ich koloru. Tę ostatnią właściwość można z powodzeniem regulować za pomocą zabiegu wybielania zębów, dostępnego w większości gabinetów stomatologicznych.

Wybielanie w gabinecie

W celu przeprowadzania gabinetowego wybielania zębów, placówki dentystyczne są wyposażone w lampy służące do wykonywania tego zabiegu. Bardzo często spotyka się lampy Beyond. Zabieg z wykorzystaniem takiej lampy trwa około godziny i polega na uprzednim oczyszczeniu zębów z wszelkich osadów i kamienia, a następnie nałożenia na nie specjalnego żelu wybielającego, który w połączeniu ze światłem lampy przyczyni się do wybielenia zębów o kilka tonów. Przed zabiegiem lekarz stomatolog także zabezpiecza dziąsła za pomocą koferdamu w formie płynnej. Następnie na zęby pokryte żelem kierowane jest światło lampy. Z reguły wystarcza jedna taka sesja, lecz pacjenci, u których przebarwienia się bardziej intensywne, powinni powtórzyć zabieg.

Wybielanie w domu

Inną metodą skutecznego wybielania zębów jest wybielanie za pomocą nakładek w domu, zwane także wybielaniem nocnym. Jest to alternatywna forma, proponowana przez stomatologa w gabinecie i daje bardzo podobne efekty, jak ta przy wykorzystaniu lampy. Pacjent od stomatologa dostaje do domu specjalnie na jego zęby wykonane nakładki oraz niezbędny do nich żel wybielający. Jego zadaniem jest aplikacja żelu i nakładek na każdą noc w przeciągu od pięciu dni do dwóch tygodni. Po ustalonym przez stomatologa czasie może cieszyć się bielą swoich zębów.

Obie metody wymagają pewnych warunków przestrzegania kuracji tak, aby wybielanie dało jak najlepsze rezultaty i utrzymało się jak najdłużej. Oprócz dokładnego oczyszczenia zębów przed każdym z tych zabiegów, ważne jest także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Pacjent musi stosować tzw. białą dietę, czyli nie spożywać pokarmów, które mogą zabarwić zęby, które w kilku pierwszych dobach od wybielania są na to bardzo wrażliwe. Musi unikać kawy, jedzenia silnie zabarwiających warzyw tj. buraki, powstrzymać się od palenia papierosów, a także stosować specjalne pasty do mycia zębów, które przedłużą efekt wybielania.

Related Posts