Trądzik młodzieńczy – przyczyny i leczenie

Trądzik zwykle kojarzy się nam z osobą młodą w okresie dojrzewania. Jednak problem ten dotyka osoby zarówno w wieku dojrzewania jak i osób dorosłych, niejednokrotnie stając się powodem kompleksów. Jakie są przyczyny trądziku i jak go leczyć?

Czym jest i jakie mogą być przyczyny trądziku młodzieńczego?

Trądzik jest chorobą skóry. Należy do tych, które są diagnozowane najczęściej. Wyróżnia się: trądzik młodzieńczy (pospolity), różowaty, a także niemowlęcy. Przyczyny trądziku pospolitego mogą być bardzo różne. W celu ich jednoznacznego wykrycia należy udać się do lekarza dermatologa, który oceni sytuacje całościowo. Najczęściej jednak przyczyn trądziku młodzieńczego należy upatrywać w zmianach hormonalnych, które mają miejsce w okresie dojrzewania, a także po nim. Za powstanie trądziku odpowiada również nadmierna produkcja sebum, które to stwarza idealne środowisko dla tworzenia się stanów zapalnych w postaci pryszczy. Bardzo często trądzik mija po okresie dojrzewania ale zdarzają się przypadki, gdzie problem się utrzymuje. Wówczas przyczyną najczęściej okazuje się być niewyrównana gospodarka hormonalna.

Jak leczyć trądzik?

Wiele osób, które walczą z problemem trądziku w pierwszej kolejności sięga po kosmetyki dostępne w drogeriach. Oczywiście, w wielu przypadkach mogą się one okazać skuteczne i załagodzą problem. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków obfitujących w składniki aktywne uznawane za skuteczne w walce z trądzikiem. Niektóre z nich mają naprawdę mocne działanie i nie będą odpowiednie i bezpieczne dla każdego typu cery. Musimy pamiętać, że trądzik jest chorobą, której przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, a stosowanie kosmetyków ogólnodostępnych może przynieść więcej strat niż korzyści. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, gdy borykamy się trądzikiem, będzie wizyta u specjalisty – dermatologa. Przeprowadzi on ocenę stanu skóry, zleci badania (jeśli okaże się to konieczne) i wyznaczy plan leczenia. Obecnie coraz częściej stosowaną substancją w leczeniu trądziku jest izotretynoina w formie tabletek, przepisywana na receptę np. Aknenormin. Kuracja trwa kilka miesięcy w zależności od nasilenia problemu, a także od uzyskanych efektów. Stosowanie tej substancji aktywnej ma na celu przede wszystkim zmniejszenie łojotoku skóry, a w konsekwencji wyeliminowanie choroby jaką jest trądzik. Mimo ogromnej skuteczności, lek ten ma także skutki uboczne, o które warto zapytać dermatologa.

Podsumowując, trądzik jest chorobą, która dotyka ogromnej ilości osób. Jego leczenie jest procesem długofalowym, wymagającym cierpliwości i systematyczności w stosowaniu preparatów. W celu pozbycia się problemu należy udać się do dermatologa, aby określił on stan cery oraz ustalił plan leczenia, gdyż stosowanie powszechnie dostępnych preparatów nie tylko może nie pomóc w leczeniu trądziku, ale także może bardzo zaszkodzić naszej skórze.

Related Posts