Wielozadaniowość w dziedzinie ginekologii

Żyjemy w czasach, w których kobietom nie jest obca podstawowa wiedza z zakresu profilaktyki ginekologicznej. Zdecydowana większość Pań zdaje sobie sprawę z konieczności przeprowadzania regularnych badań ginekologicznych. Ginekologia to bowiem dziedzina medycyny, której celem jest zapobieganie chorobom układu rodnego, czyli profilaktyka, a także ich leczenie.

Choroby leczone przez ginekologa

Zatem zazwyczaj do ginekologa zgłaszają się kobiety w różnym wieku, które albo nie posiadają żadnych dolegliwości, a chcą sprawdzić czy na pewno wszystko w porządku, albo gdy doskwierają im jakieś intymne, nieprzyjemne symptomy. Zazwyczaj są to zaburzenia miesiączkowania, krwawienia, plamienia i upławy międzymiesiączkowe, a także pieczenie czy świąd w okolicach płciowych. Niekiedy kobiety zgłaszają problemy związane z odbywaniem stosunków seksualnych czy brakiem możliwości zajścia w ciążę. Najbardziej niebezpieczne jest pojawienie się u ginekologa z zaawansowanymi bólami brzucha, które często są już symptomem poważnej choroby. Nie można tak długo zwlekać z wizytą u lekarza.ginekolog-specjalista

Lekarz ginekolog ma za zadanie odpowiednio kobietę przygotować do badania oraz przeprowadzić wszelkie niezbędne czynności, które w efekcie zakończą się postawieniem odpowiedniej diagnozy. Kobiety, które regularnie, przynajmniej raz na rok udają się do ginekologa, zazwyczaj słyszą od swojego lekarza „Wszystko jest w porządku, zapraszam na wizytę kontrolną za rok” i mogą wówczas odetchnąć z ulgą. Takie podejście do sprawy jest szczególnie zalecane.

Ginekologia to także prowadzenie ciąży. Jeśli już kobiecie uda się zajść w ciążę to towarzyszy temu przede wszystkim radość, ale także niepokój – każda z Pań chciałaby bowiem urodzić zdrowe dziecko. Zadaniem lekarza jest monitorowanie stanu pacjentki oraz płodu. Niestety zdarza się i tak, że pary pomimo długotrwałych starań nie mogą doczekać się upragnionej ciąży. Wówczas mówimy o niepłodności, która jest traktowana jako choroba i wymaga leczenia. Początkowo leczenie wdrożone jest przez lekarza prowadzącego, ale w razie konieczności pacjentka kierowana jest do kliniki leczenia niepłodności.

Related Posts