Medycyna

Dobry sposób na pozbycie się zaskórników

Zaskórniki, a więc wągry to łój zmieszany ze zrogowaciałym naskórkiem blokującym ujście porów skóry. Zaskórniki bardzo łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie. Wówczas powstają pryszcze. Za sprawą odpowiedniej pielęgnacji można skutecznie usunąć większość zaskórników oraz złagodzić objawy trądziku.

Jak pozbyć się zaskórników?

Przede wszystkim należy unikać wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach np. alkoholu czy mentolu oraz mydła, gdyż mogą one powodować łuszczenie się skóry, a więc prowadzić do zapychania porów martwymi komórkami naskórka. Oprócz tego lepiej zrezygnować z gęstych i tłustych kremów nawilżających. Zamiast tego warto regularnie złuszczać skórę przy pomocy kremu czy płynu z kwasem salicylowym. W ten sposób skutecznie można pozbyć się martwych komórek. Poza tym kwas ten penetruje pory, poprawiając ich kształt. W razie potrzeby można udać się do dermatologa. Specjalista przepisuje w tym przypadku krem z retinoidami, które normalizują produkcję komórek. Poza tym warto stosować peelingi i zabiegi zbiegi złuszczające na skórę.

Domowe sposoby na zaskórniki

Okazuje się, że z zaskórnikami można skutecznie walczyć, wykorzystując do tego celu domowe sposoby. Samodzielnie można m.in. przygotować tonik aspirynowy, który skutecznie złuszcza skórę i oczyszcza pory, pozbawiając skórę zaskórników. W tym celu wystarczy jedynie w 100 ml wody rozpuścić 15 tabletek aspiryny. Dodatkowo, aby uzyskać lepszą konsystencję preparatu można do całości dodać nieco gliceryny czy olejku pichtowego, który posiada właściwości antybakteryjne. Taki tonik może stać w lodówce nawet przez dwa tygodnie. Trzeba nim przynajmniej raz dziennie przecierać twarz.
Równie skutecznym sposobem na walkę z zaskórnikami jest peeling  z mleka i ryżu. Wystarczy zalać ryż mlekiem i odstawić na kilka godzin, a następnie zblendować. Powstaje wówczas charakterystyczna papka. Tak przygotowanym peelingiem trzeba wieczorem delikatnymi ruchami przemywać twarz. Potem wystarczy ją dokładnie opłukać. Żeby uzyskać więcej informacji warto skonsultować się z dermatologiem: https://salvemedica.pl/dermatologia