Dieta bezglutenowa i płodność – praktyczny poradnik

Kobiety cierpiące na celiaklię mają znacznie większe ryzyko przedwczesnego porodu. Choroba ta może być również przyczyną komplikacji w ciąży, takich jak choćby wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu. Dziecko może mieć również opóźniony rozwój układu nerwowego, ale również późniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy choroby serca. Kobiety u których wykryto celiaklię, a które nie przestrzegały diety bezglutenowej miały dzieci ze zbyt niską wagą. Wiele z badanych kobiet poroniło lub rodziło wcześniaki. Dzieje się tak, ponieważ celiaklia wpływa wyniszczająco na organizm kobiety, który w trakcie ciąży jest dodatkowo obciążony. Niestosowanie się do diety bezglutenowej w ciąży prowadzić może do poważnych wad u dziecka. Czy jednak dieta bezglutenowa wpływa na płodność?

Dieta bezglutenowa a płodność

Kobiety planujące ciążę, dotknięte celiaklią powinny bezwzględnie unikać glutenu. Gluten wpływa na złe samopoczucie chorych i prowadzić może do wyniszczenia organizmu. Panie chorujące na celiaklię znacznie częściej cierpią z powodu niepłodności, a także dochodzi u nich do częstszych poronień. Utrzymywanie diety bezglutenowej u takich osób może zmniejszyć ryzyko poronień i pomóc w zajściu w ciążę. Schorzenie to również znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Dodatkowo celiaklia prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, a nawet endometriozy. Lekarze proszą kobiety starające się o potomstwo, by wykonały teksty na nietolerancję glutenu, by wyeliminować ryzyko późniejszych problemów. Wcześniej rozpoczęta diagnostyka, a także wprowadzenie diety oraz leczenia sprawi, że ciąża będzie mogła być prowadzona prawidłowo. Kobiety z celiaklią powinny stosować zrównoważoną dietę bogatą w błonnik. Powinny unikać glutenu, który znajduje się obecnie w wielu pokarmach. Należy dokładnie czytać składy produktów. Produkty glutenowe można łatwo zastąpić za pomocą wyrobów z mąki migdałowej, czy kokosowej. Mają one wiele składników mineralnych potrzebnych organizmowi. Nie można również zapominać o warzywach i owocach pełnych witamin oraz błonnika pokarmowego, ważnego w procesie trawienia. Dietę powinien ustalić lekarz lub dyplomowany dietetyk.


Sprawdź ofertę partnera: Fast Meal (fastmeal.pl)!


U zdrowych osób nie wskazano bezpośredniego wpływu glutenu na płodność. Może wywoływać on dyskomfort trawienny, ale u zdrowych osób nie wpływa on znacząco na płodność. Warto mimo wszystko zadbać o prawidłową dietę, a także ruch, który wpływa pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne, które jest niezwykle ważne przy staraniu się o potomstwo.

Related Posts